Loading Events

« All Events

Kalıcı Tanımlayıcıların (PID) Benimsenmesi: DataCite Küresel Erişim Programının (GAP) Türkiye’ye Tanıtılması

October 19 @ 11:00 am 12:00 pm

Webinar title: Persistent Identifiers (PIDs) Adoptions: Introducing DataCite’s Global Access Program (GAP) to Türkiye
Please note that this webinar will be delivered in Turkish only.

Türk araştırma kurumları veri setleri, tezler ve protokoller gibi çeşitli araştırma çıktıları ve kaynakları üretmektedir. Bu çıktılar hak ettikleri en iyi tanınırlığı ve görünürlüğü alamıyor. Kalıcı tanımlayıcıların (PID’ler) benimsenmesi, bu çıktıların keşfedilebilirliğini artırabilir ve bunları daha geniş araştırma topluluğuyla paylaşarak yeniden kullanılabilirliği teşvik edebilir.

DataCite, araştırma verileri ve diğer çıktılar ve kaynaklar için PID’ler sağlayan, kar amacı gütmeyen, lider bir küresel üyelik kuruluşudur. Yeterince temsil edilmeyen bölgeler, Afrika, Orta Doğu, Asya ve Latin Amerika’daki topluluklar için eşitliği, erişimi ve PID altyapısının benimsenmesini geliştirmek amacıyla Küresel Erişim Programımızı (GAP) başlattık.

PID’nin faydaları, eksiksiz meta verilerin değeri ve çeşitli araştırma kaynaklarının kaydedilmesinin etkisi konusunda farkındalığı artırmak için toplulukla birlikte çalışıyoruz. Bu web semineri bölgedeki katılım faaliyetlerimizin bir parçasıdır. Amacımız, Türkiye’de üretilen araştırmaların PID altyapısı aracılığıyla küresel araştırma ekosistemine bağlanmasına yardımcı olmak için yerel kuruluşlarla ortaklık kurmaktır.

Araştırmacılara, kütüphanecilere, arşiv yöneticilerine ve politika yapıcılara fayda sağlayabilecek aşağıdaki konular hakkında bilgi edinmek için bize katılın:

  • DataCite’ın GAP’ı
  • Araştırmacılar ve kurumlar için PID’lerin önemi
  • Aperta (TÜBİTAK) Vaka Çalışması

Slaytlar ve kayıtlar daha sonra sırasıyla DataCite Zenodo Topluluğu ve YouTube Kanalı aracılığıyla paylaşılacaktır. Kayıt olmak için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Sunum Yapanlar

  • Gultekin Gurdal (Library Director, Izmir Institute of Technology)
  • Filiz Mengüç (Expert, Scientific and Technological Research Council of Türkiye (TÜBİTAK))
  • Mohamad Mostafa (Regional Engagement Specialist: Middle East and Asia, DataCite)